čtvrtek 11. června 2015

RC || Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida


Název: Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida
Original: Kane Chronicles - The Red pyramid
Autor: Rick Riodran
Přeložil: Dana Chodilová
Díl: 1.
Série: Kronika Cartera Kanea
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012, originál 2010
Žánr: urban fantasy, dobrodružství, humor
Počet stran: 408
Hodocení obálky: 7/10

Anotace:
První díl nové trilogie Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona)!
Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat! Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea. Jenže pozor - egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce, jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích. Objevte zblízka starověký Egypt s jeho magií, dobrem i zlem a připojte se k dobrodružné výpravě sourozenců Kaneových!

O ději:
Carter se se svým otcem vydává do Londýna pro sestru Sadii, která žije u prarodičů a otec je vezme na egyptskou expozici do britského muzea. Co to je za Štědrý den, obzvlášť když Sadie vidí otce jednou dvakrát ročně? Jejich otec je totiž archeolog a egyptolog, takže co se dá dělat.. Jenže pak se všechno změní - jejich otec vyhodí Rosettskou desku a s ní i britské muzeum do povětří a Carter se Sadií objevují své egyptské předky. Pronikají do tajů egyptské mytologie mnohem z větší blízkosti než z vykopávek a otcových přednášek.. mají pět dní na to, zabránit bohovi zla a chaosu zničit Severní Ameriku!

Můj názor:
Do rukou se mi dostala další "riodranovka" a já - ne bezdůvodně - jásala radostí. Navíc, tahle kniha byla můj první recenzák, takže..
Kniha byla vtipná, jak už je u Riodranových knih zvykem, originální byla i formou výpravy - "přepis nahrávky" a našlo se i pár narážek na Percyho Jacksona. Děj byl napínavý a zase jiný oproti Percymu a Bohům Olympu, kteří se většinou pohybovali, s menšími obměnami, podle vzorce událost/tábor/výprava/problémy/rozzuzlení/návrat. Navíc mne egyptská mytologie a Egypt obecně fascinoval ještě
Ještě než si rozebereme postavy, chtěla zmínit obálku a potom jednu další věc.
Název série. Kronika Cartera Kanea. V pohodě, proč ne, říkám si. Z toho, že anotaci vždycky vypráví Carter jsem předpokládala, že stejně jako v Percym to bude celou dobu vyprávět on. Ale Carter se Sadií se ve vyprávění střídají, tak proč se to jmenuje Kronika Cartera Kanea, sakra?! V originále to bylo Kane chronicles, tak proč to nepřeložili třeba jako Kroniku sourozenců Kaneových? No, to je jen tak mimo. A stejně tak obálka - proč je na všech třech Carter a Sadie je jenom na té poslední a k tomu ještě v pozadí? To nepochopím.. Ale když už jsme u té obálky - ano, ten výjev je z knihy, ale když už tam dají něco, co je přímo v knize, tak by to mohli aspoň udělat přesně ne? Na obrázku je Sutech cca 2x větší než Carter, což znamená, že by Carter musel být skoro tři metry vysoký, aby to pasovalo do příběhu. Nebo Sutech být poloviční. Navíc by tuším kolem sebe Carter měl mít šestimetrovou bojovou podobu Hora ne? A ten meč by měl být zahnutý chopeš. No, to jen tak k tomu, že já se ráda vztekám nad těmihle detaily.
A tedy konečně postavy.
Vezeme si na mušku první Cartera - čtrnáctiletý afroameričan, syn věhlasného egyptologa J. Kanea. Jako postava byl milý a tak trošku i neohrabaný, ale tak nějak příjemně. Nebyl dokonalý a navíc - mít já v hlavě boha války, tak se asi zcvoknu. Jako postavu jsem si ho dost oblíbila, i když radší jsem měla jeho sestru Sadii - té je dvanáct (skoro třináct) takže je mi věkově o trošku blíž. Navíc byla taková drzejší, odvážnější a praštěnější. A ty její poznámky.. Prostě byla tak trochu rebel, navíc moc nezapadala do rodiny - vypadala stejně jako jejich matka, která umřela už dávno - běloška. Sadie byla mou oblíbenou postavou.
Dále jsme tu měli i kočičí bohyni Bastet, záporáka boha zla a chaosu Sutecha, bohyni magie hučící Sadii v hlavě (Eset), mágy z domu života jako Carterovu první lásku Ziu a toho trotla Michela Desjardinse (je to francouz a zajímalo by mě, jak na to Riodran přišel.. chudák Michel, nechtěla bych se jmenovat Michal Nějakézahrady)... a spoustu dalších postav. Třeba ducha Ruby Kaneové nebo Carterova tátu à la jistého šmoulího boha nebo boha mrtvých Anupa, který mi hrozně připomínal Nica di Angelo.
No... Kniha se moc povedla a já (krom té obálky a názvu) nemám co vytknout.. zase nějaká kniha, která se zasloužila o to, že
a) jsem zjistila že tak okřídlená ženská co mám na povlečení je egyptská bohyně magie.
b) chodím s rukou pomalovanou egyptskými ochranými symboly.

Hodnocení:
Kniha byla skvěle napsaná, dobře se četla a bylo tam spoustu vtipných hášek - jak už je u Ricka zvykem. Navíc je to zase něco nového oproti Percymu & Bohům Olympu

92%

Moriko Enithrielle
Ukázka: ZDE (.pdf)
O autorovi:
Rick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.Rick Riordan


Odkazy
Zdroje
- obálka, fotka autora, info o autorovi: databáze knih
 info o knize: kniha
ukázka: fragment.cz

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství FRAGMENT.
Knihu lze zakoupit ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nezapomeňte nám napsat, jak se vám článek líbil a nechat odkaz na svůj blog :)