čtvrtek 11. června 2015

RC || Rozhodující bitva

Název: Kronika Cartera Kanea - Rozhodující bitva
Original: Kane Chronicles - The Serpent's shadow
Autor: Rick Riodran
Přeložil: Dana Chodilová
Díl: 3.
Série: Kronika Cartera Kanea
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013, originál 2011
Žánr: urban fantasy, dobrodružství, humor
Počet stran: 312
Hodocení obálky: 8/10


Anotace:
Poslední rok byl pro Cartera a Sadie pořádně rušný. Proniknout do tajemství egyptské magie totiž není žádná hračka. Nejtěžší překážky je ale teprve čekají…
Zlé síly získávají převahu, had chaosu Apop unikl ze svého vězení a část rebelských mágů povstává proti Domu života. Sourozenci Carter a Sadie mají sehrát důležitou úlohu při záchraně světa. Zbývá jim však málo času, egyptští bohové jsou nevyzpytatelní a na každém kroku může číhat nebezpečí.
Závěrečný díl trilogie úspěšného amerického spisovatele Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona) navazuje na předchozí díl Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida a Hněv bohů.

O ději:
Carter se Sadií mají tři dny na záchranu světa před hadem Apopem. Za tři dny totiž bude podzimní rovnodenost, kdy temná magie má navrch a Apop plánuje spolknout slunce, totiž jeho představitele boha Rea, který - po všem co Sadie a Carter riskovali kvůli jeho oživení - ukázal jako senilní slintající dědek opakující neustále dvě slova - Zebra a Wapiti. Mimochodem, znamenalo by to zavládnutí chaosu.
Plán vypadá takto:
- Porazit hada, který se chystá zničit svět
- dosáhnout toho, že se Re transformuje do zářícího bojovníka schopného čelit Apopovi
- nenechat se zabít rebelskými mágy povstávajícími proti Domu života
- zachránit umírajícího Walta před rodovým prokletím
- a bonus pro Sadii: rozhodnout se mezi umírajícím klukem a bohem mrtvých
Můj názor:
Je mi líto, že Kronika Cartera Kanea končí, ale musím říct, že Rozhodující bitva byla opravdu důstojným zakončením série. Autor nás vždy dovede něčím překvapit a i když už si myslíme, že víme jak všechno skončí, aspoň jeden zvrat je nepředvídatelný. A nudit se rozhodně nebudeme. Děj je plný akce, mágové musí čelit nejen Chaosu, ale i zradě ve vlastních řadách. Rick píše opravdu čtivě a zas a znovu to dokazuje. Kniha se čte prakticky sama, nezaráží vás nepřesnosti nebo překlepy a i ve vypjatých situacích srší vtipem. Riodran má jako obvykle v rukávu zásobu hlášek. Například tahle:
"Kolik měsíců už tě trénuju, Walte?"
"Sedm," oznámil. "Skoro osm."
"A shledala jsem tě někdy za hodného lovit se mnou gumové medvídky?"
"Hm... to ne."
"No vidíte! Ani Walt není připraven na takové informace. Mohla bych vám tu nakreslit obrázek strašlivého gumového medvídka, nebo dokonce - bohové chraňte! - mentolového dropsu. Ten je extra silný a tvrdý. Ale slabšího lovce by taková věc mohla zničit."

Takže, co se týče děje a stylu psaní, kniha je jako obvykle geniální. Mimochodem, na obálku si taky nemůžu stěžovat, je lepší než u předchozích dílů.. i když stále znám lepší.
No, ale hlavní věc - postavy.
Většinou převažujou postavy z minulých dílů - Sadie a Carter, Walt a Zia, Amos a Bastet, Anup a mnoho dalších. K nim mám více méně stále stejný názor, tak to vezmu stručně: Sadie mám ráda víc než Cartera, i když ten je taky v pohodě, Anup a Bastet jsou skvělí, Zia.. no, s tou je to složité. Měla jsem ji hodně ráda v prvním díle, ale to nebyla tak úplně ona, takže to se nepočítá. V druhém díle.. moc nebyla no. Takže.. řekla bych, že jsem si ji celkem oblíbila, ale k nejlepším postavám nepatří.
A stejně jako u druhého dílu si vezmu na mušku Walta Stonea. V tomhle díle jsem ho měla moc ráda, i když jsem stejně fandila Anupovi.. /a stejně to skončilo tak jak to skončilo a nikdo si nemůže stěžovat/.
Samozřejmě tu máme i nové postavy - Setneho, Shelby a mrňouse.. a mnoho dalších. Tak či tak, postavy jsou napsané dobře, realisticky a rozhodně se rozhodují jako lidi. /Nevím jak to definovat..?/
Mno, abych to shrnula - je to prostě riodranovka, úžasná jako vždy, tak co víc chcete?

Hodnocení:

92%

Moriko Enithrielle
Ukázka: ZDE (.pdf)

O autorovi:
Rick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.Rick Riordan


Odkazy
Zdroje
- obálka, fotka autora, info o autorovi: databáze knih
 info o knize: kniha
ukázka: fragment.cz

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství FRAGMENT.
Knihu lze zakoupit ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nezapomeňte nám napsat, jak se vám článek líbil a nechat odkaz na svůj blog :)