pondělí 5. října 2015

RC || Percy Jackson - Bitva o Labyrint

Percy Jackson – Bitva o labyrintNázev: Percy Jackson - Bitva o labyrint
Originál: The Battle of the Labyrint
Autor: Rick Riodran
Přeložil: Dana Chodilová
Díl: 4.
Série: Percy Jackson a Olympané
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011 (originál 2008)
Žánr: fantasy, dobrodružný
Počet stran: 384
Hodnocení obálky: 6/10

Obsahuje možné spoilery k prvnímu, druhému a třetímu dílu.

Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější.
Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat se za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit…
4. díl navazuje na předcházející tituly: Percy Jackson – Zloděj blesku, Percy Jackson – Moře nestvůr, Percy Jackson – Prokletí Titánů.
(z fragment.cz)

Děj:
Kronos povstává a pokud chce Percy se svými přáteli armádu titánů vedenou Lukem zastavit, musí se vydat do prastarého labyrintu. Labyrint je však nebezpečný - vše je v něm jiné.. a vše se neustále mění. Dokáže naše trio přežít? A co má se světem polobohů společného smrtelnice Rachel Elizabeth Dareová?

Názor:
V recenzi třetího dílu jsem si stěžovala, že model výpravy už začíná být poněkud stereotypní. Což zde bohužel zůstává. Čtvrtý díl se však vrací ke kvalitě prvních dvou dílů a celkově jej považuji za mnohem lepší než Prokletí titánů. Prostředí Labyrintu mi připadá velmi zajímavé, samotná myšlenka živé stavby je prostě fantastická. A Rick má jako obvykle v rukávu mnohá překvapení...
Co se postav týče, krom našich starých známých Percyho, Annabeth, Grovera a Tysona dostaneme možnost lépe poznat i další postavy, se kterými jsme se letmo setkali v třetí díle - Rachel Elizabeth Dareovou a Nica di Angelo.
Rachel Elizabeth Dareová je smrtelnice a jedna z mých nejoblíbenějších holčičích postav, musím říct. Je taková správně švihlá. Alias - praštit Krona plastovým kartáčem do ksichtu, na to někdo jen tak nemá. To chce odvahu. Musím říct, že ji mám radši než Annabeth.
Nico di Angelo je takový temný, tajemný, uzavřený typ. Člověk by neřekl, že mu je jedenáct nebo dvanáct nebo kolik. Nedokážu přesně vysvětlit, proč ho mám tak ráda. Je prostě.. takový fajný, heh. Tolik k mým vyjadřovacím schopnostem.

Ke stylu psaní snad už netřeba vyjadřovat se. Styl je jako vždy stejný - stejně skvělý. Rick vás dokáže vtáhnout do děje a vykouzlit vám úsměv na tváři při představě sfingy coby Vzorové nestvůry.

Děj, jak už jsem psala dříve, je plný napětí a nečekaných zvratů, zavede nás do nebezpečného a zrádného Daidalova labyrintu. Navzodry stále přetrvávajícímu stereotypu výpravy se čtvrtý díl vyrovná kvalitě prvních dílů, zaujme, chytí a nepustí.
Shrnmě si to - Bitva o labyrint je jedním z mých nejoblíbenějších dílů Jacksonovské série (o první místo se rve s pátým dílem). Nabízí nám nové postavy a novou, dobře propracovanou výpravu. A jak už bylo řečeno mnohokrát - navzdory stereotypnímu scénáři si stále drží vysokou úroveň.

Hodnocení:
97%
Moriko Enithrielle

Ukázka: není k dispozici

Autor:
Rick RiordanRick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.
(z databazeknih.cz)

Odkazy:
Recenze 1. / 2. / 3. / 5. dílu
 
Zdroje obrázků:
obálka - fragment.cz
autorova fotografie - databázeknih.cz
ostatní obrázky v textu - google


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství FRAGMENT. Omlouvám se za zpoždění.
Knihu lze zakoupit ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nezapomeňte nám napsat, jak se vám článek líbil a nechat odkaz na svůj blog :)