úterý 6. října 2015

RC || Percy Jackson - Poslední z bohů

Název: Percy Jackson - Poslední z bohů
Originál: The Last Olympian
Autor: Rick Riodran
Přeložil: Dana Chodilová
Díl: 5.
Série: Percy Jackson a Olympané
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011 (originál 2009)
Žánr: fantasy, dobrodružný
Počet stran: 408
Hodnocení obálky: 7/10Obsahuje možné spoilery k prvnímu, druhému, třetímu a čtvrtému dílu.

Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas…
Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina?
Zápas o zachování civilizace začíná!
(z fragment.cz)

Děj:
Schyluje se k bitvě, která rozhodne o osudu západní civilizace. Bitvě, kde polobohové z Tábora Polokrevných změří své síly s přeběhlíky a nestvůrami na straně titánů. Pradávné proroctví vyšlo na světlo a Týfón povstává. Navíc je jedno jisté - v táboře je zvěd... zrádce...
Komu se dá věřit? Kdo přežije válku?

Názor:
Poslední díl byl opravdu něco.
Jsou dva druhy posledních dílů - ty, které jsou naprosto úžasné a ty, které jsou naprostý propadák. Poslední z bohů je naštěstí tou první možností. Místo stereotypní výpravy nás čeká velká bitva, která rozhodne o osudu západní civilizace. Ne že by to bylo originální téma, to ani náhodou, ale tahle kniha dokazuje starou známou skutečnost - i ohraná věc se dá dobře podat. Riodran má pro nás připravených spoustu milých i nemilých překvapení, nových i starých známých nestvůr, akci i humor. A že toho bude opravdu hodně!
Riodran nás tentokrát opravdu nenechá vydechnout, tady se jde rovnou na věc - žádné zdlouhavé úvody, které nás mohly brzdit v jiných dílech.
Krom neodmyslitelných nestvůr a dalších nástrah se s moc novými postavami nesetkáme. Rick hlavně vyjasňuje, co zůstalo zatajeno a dává prostor starším postavám. Docela významnou roli sehraje i třeba Ethan Nakamura, se kterým jsme se setkali v Bitvě o labyrint. Musím říct, že jsem si jej oblíbila.. možná i proto, že je synem Nemesis.
Dále se rozvíjí i role Nica a Rachel, za což jsem opravdu ráda, ale vyvinuly se snad všechny postavy. Percy a jeho přátelé jsou již mnohem dospělejší, ale přesto neztrácí své kouzlo a já je mám všechny stále stejně ráda.
Kniha svá tajemství drží do posledního okamžiku, a když už si říkáte, že víte všechno, zase vás překvapí. Když už se zdá, že všechny tajnosti byly vyzrazeny a všechny dluhy splaceny, vždy přijde ještě něco. A i nakonec kniha přijde s něčím, co vám zamotá hlavu, s něčím, co vás bude táhnout k další sérii - Riodran vás ze svého světa prostě odmítá pustit, ať už je to poslední díl nebo ne.

Hodnocení:
98%
Moriko Enithrielle

Ukázka: není k dispozici

Autor:
Rick RiordanRick Riordan se narodil r. 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospělé, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.
(z databazeknih.cz)

Odkazy:
Recenze 1. / 2. / 3. / 4. dílu

 
Zdroje obrázků:
obálka - fragment.cz
autorova fotografie - databázeknih.cz
ostatní obrázky v textu - google

"Ty.. ty ses vykoupal v řece Styx?"
"Neodváděj řeč."
"Percy! Ano nebo ne?"
"Hm... tak trochu."

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství FRAGMENT. Omlouvám se za zpoždění.
Knihu lze zakoupit ZDE.

3 komentáře:

  1. Super recenze :) Poslední z bohů je taky můj oblíbený díl Percyho! :D

    OdpovědětVymazat
  2. Je to skvělý spisovatel, řekla bych :)

    OdpovědětVymazat
  3. Mám ráda knihy, které nemají zdlouhavý úvod. Na klasiku si taky občas potrpím, ale jak bylo řečeno, musí být dobře pojatá. Tohle hodnocení zní dobře, ale upřímně řečeno si nemyslím, že bych se k ní někdy prokousala - hold já a čtení, tenhle vztah trochu pokulhává :D

    OdpovědětVymazat

Nezapomeňte nám napsat, jak se vám článek líbil a nechat odkaz na svůj blog :)