úterý 29. března 2016

"There's no such a thing as normal person." | Durarara!!

(Omlouvám se, že je tahle recenze taková.. podivná, ale na tohle anime se prostě výstižná recenze sepsat nedá. /Ověřeno na deseti různých blozích, kde se údajná recenze vyskytovala/. Ono. Je. To. Prostě. Nepopsatelné.)
 
 Název: Durarara!!
Alias: Drrr!!
Autor: Narita Ryougo
Věkové omezení: bez omezení
Díly: 24+2
Cílová skupina: Seinen/Shounen
Žánr: psychologický, černá komedie, podsvětí, slice of life + trocha nadpřirozena
Rok vydání: 2010
Pokračování: Ano

Příběh:
Mezi mnoha divnými povídačkami, anonymními gangy a nebezpečnými obyvateli, jedna městská legenda vyčnívá mezi všemi záhadami, jimiž oplývá jedna z centrálních čtvrtí Tokya - Ikebukuro. Existence "Černého jezdce", který nemá hlavu a projíždí na své motorce, jež nevydává žádný zvuk ulicemi města.

Ryuugamine Mikado vždy toužil po vzrušení velkoměsta a tak využije pozvání svého kamaráda z dětství a stěhuje se do Tokya, aby zde nastoupil střední školu. Jeho přání uniknout z obyčejného života se plní hned první den, kdy spatří městskou legendu - Bezhlavého jezdce.
Jenže objevení těchto nadpřirozených událostí zatáhne obyvatele Ikebukura do mnoha podivných událostí.
(překlad z kissanime.to; upraveno)

TATO RECENZE OBSAHUJE MÉ DOJMY Z PRVNÍ SÉRIE, KTERÉ SE SNAŽÍM UDRŽET NEOVLIVNĚNÉ DOJMY Z DURARARA!!x2.

Ikebukuro je čtvrť plná záhad, městských legend a takzvaných color gangů. Je to město, které si žije vlastním životem. Město, kde si desítky tisíc lidí prožívají svůj obyčejný život, ať už to znamená chození do školy, vymáhání dluhů, obchodování s informacemi nebo hledání vlastní hlavy. Potkáte zde stalkerku, podsvětního doktora, černocha pracujcího v Ruském sushi, dvojci lehce praštěných otaku i hlavu farmaceutické společnosti, experimentující na lidech. A samozřejmě nesmíme zapomenout na záhadné Dollars, color gang, jež je čiste bezbarvý. Durarara nás seznámí s chaotickým, napínavým a naprosto šíleným každodenním životem v Ikebukuru a přesvědčí vás, že náhody prostě neexistují.

http://45.media.tumblr.com/deda5e96dfadf8bd7276323cd4a64713/tumblr_ne540uoVCU1r72ht7o1_500.gifDrrr!! je poměrně známé psychologické seinen, jehož předlohu, sérii light novel, vytvořil Narita Ryougo. Seznamuje nás s opravdu zamotanou zápletkou - která je v podstatě skupinkou několika menších zápletek - a širokou škálou perfektně vykreslených postav. Právě postavy jsou základní důvod, proč je Durarara tak dobré. V anime se také často střídá vypravěč (málokdy se stane, že jsou dva díly po sobě ze stejného pohledu, někdy se pohled vymění i v průběhu epizody a děj se přesune úplně jinam). Taktéž zde není nějaká úplně hlavní postava. Nedovolila bych si prostě konstatovat "Ryuugamine Mikado je hlavní podstavou anime Durarara." Kromě Mikada tady totiž máme jeho kamaráda z dětství Kidu Masaomiho, spolužačku Sonoharu Anri nebo Celty Strulson, jež do Tokya přišla před deseti lety hledat svou hlavu - je totiž dullahan, bezhlavá jezdkyně z irských bájí. Nesmíme opomenout ani informátora jménem Orihara Izaya, který zastává roli hlavního záporáka.
Ačkoli je to nefér vůči dalším postavám (Heiwajima Shizuo, Tanaka Tom, Kishitani Shinra, Kadota Kyouhei, Yumasaki Walker, Karisawa Erika, Yagiri Namie, Yagiri Seiji, Harima Mika, Niekawa Haruna, Mikajima Saki, Simon Brezhnev.... právě jsem vyjmenovala jen ty důležitější), snaha udržet tuhle recenzi v nějakých rozumných rozměrech mě nutí věnovat se pouze těmhle.
Mikado, jak už se dozvídáme z anotace, je kluk, který se poprvé dostává do tak obrovského města jako Tokyo. Působí jako taková ta postava Výrobní typ 2: náhodný-kolemjdoucí-který-je-do-všeho-zatažen-bez-vlastního-přičinění, ale v jeho charakteru je toho mnohem více. Pokud mám pracovat pouze s dojmy z první série, musím říct, že jsem Mikada měla docela ráda. Už proto, že je mi charakterově neskutečně podobný, obzvlášť co se týče snahy uniknout obyčejnému životu - což je bohužel praticky nemožné.

"It seems you have some dream about escaping everyday life, but life in Tokyo became routine for your after six months or so. Moreover, if you want to reach the non-everyday, you'll either have to move somewhere else or get into more "underground" things. But once you step into that world, it'll only take about three days for that to seem normal, too. If you truly want to continue escaping from everyday life, you've no other choice but keep evolving."
- Orihara Izaya

Kida Masaomi (stále nemůžu uvěřit, že tahle praštěná šaškujcí postava sdílí dabéra s Fushimim z K Projectu) platí za Mikadova nejlepšího přítele a zdá se, že jeho role v příběhu je ukázat Mikadovi, co a jak v Ikebukuru funguje, ale opět se pod prvním dojmem skrývá postava mnohem promyšlenější, pronásledována duchy minulosti, které nejde pohřbít navždy. I Kidu jsem si opravdu oblíbila (ještě více než Mikada)... ačkoliv, pravdou je, že je těžké najít charakter, který by mi vyloženě vadil.
Postavou, kterou jsem z Raira Gakuen (Akademie Raira, škola, jež Mikado navštěvuje) tria oblíbila asi nejméně, byla Sonohara Anri, stydlivá obrýlená dívka, která neví, jak někoho milovat. Stejně jako Mikado a Masaomi má i Anri své tajemství (a prozradím, že tentokrát zabrousíme za hranice 'reálna').
Takovou typickou tváří tohohle anime je "Černý" nebo také "Bezhlavý jezdec" - Celty Strulson. Jak už bylo naznačeno, Celty přišla do Tokya před dvaceti lety hledat svou hlavu. K životu ji, jako magická bytost, nepotřebuje, ovšem má v ní všechny své vzpomínky. Během hledání si vydělává jako podsvětní kurýr. Celty mi ze začátku příliš nesedla, pořád byla posednutá hledáním své hlavy a to mi připadalo jako jediná vrstva jejího charakteru. V druhé půlce jsem si však oblíbila i ji, když autor odhalil i milé a vtipné aspekty její osobnosti. Také se mi hrozně líbil její vztah s Shinrou, který je takový správně praštěný.
http://31.media.tumblr.com/tumblr_lf6zu7kqP91qb6bbto1_500.gifJeště nám tu zbývá informátor Orihara Izaya, považovaný za hlavního záporáka série. On to ovšem není záporák toho klasického ražení já-chcu-moc/zničit-svět nebo jsem-maniakální-masový-vrah-s-komplexy-z-dětství. Izaya je totiž velice zdatný manipulátor, který miluje lidi. Nebo spíše - jejich reakce. Orihara je intrikán, který v pozadí tahá za nitky a tak dostává spostu lidí do spousty situací - to vše znázorňuje jako hru, kde používá šachy, othello a shogi a jejímž pravidlům rozumí jen on sám.
Když se na to tak dívám, Izaya je můj snad nejoblíbenější charakter z této série vůbec. A jeden z nejlépe vymyšlených záporáků, co znám. Tak správně praštěného záporáka svět ještě neviděl. Ty jeho záchvaty smíchu v točící židli jsou prostě epické. A nesmím opomenout ty jeho střety se Shizuem (další z mých oblíbených charakterů... týpek s nadpřirozenou silou v obleku barmana) - takové ty scény, kde najednou z bůhvíkde přiletí nápojový automat jsou fantastické).
http://cdn.ebaumsworld.com/mediaFiles/picture/2363319/84312382.gifPostavy ovšem nejsou jediná věc, jež Drrr!! tvoří. Také příběh opravdu stojí za to. Dějová linie se dělí na dvě hlavní kapitoly - ta první se věnuje hledání Celtyiny hlavy a také jisté společnosti, která provádí ne zrovna čisté experimenty. V druhé se více zaměříme na záhadného násilníka, jež po nocích přepadává lidi a zraňuje je bodnou zbraní stejně jako na minulost jednoho z největších color gangů - Žlutých šál. Spojují to záhadní Dollars, jež nemají žádného vůdce. A tohle všechno spolu probírají Kanra, Setton a Tanaka Taro v jednom chatu v hlubinách internetu. Ačkoliv se to všechno může zdát neskutečně chaotické, vše je provázané a má svůj účel... i když občas budete muset trochu přemýšlet.
Další z věcí, jež se dá na tohle anime vyzdvihnout je kresba. Poněkud jednoduchá, ale pěkná a hlavně originální. Kresba je něco, co vás na tomhle anime rozhodně zaujme, vybočuje totiž z těch typických stereotypních vzhledů velké-oči-velký-hrudník-vosí-pas-krátká-sukně.
Ani na hudbě nějak není co vyčíst - endingy neposlouchám a málokdy se dá kritizovat hudba v příběhu - většinou jsem příliš zabraná do příběhu, než abych ji postřehla. Co se týče openingů, ty se mi líbily oba - jak jejich grafické zpracování se jmény (rozhodně to pomohlo při zapamatovávání si jmen postav), tak samotné písničky.
Abych to tak shrnula, Durarara je naprosto úžasné anime - pokud máte rádi trochu té černé komedie a nevadí vám troška přemýšlení - a plným početem hvězd se pyšní po právu.

Hodnocení: *****/5
________________________________________________________________________________
Opening 1 | 2
Recenze Durarara X2

Citace pochází z anglického překladu, jehož autorem je team HorribleSubs.

2 komentáře:

  1. Tohle anime samozřejmě znám, ale tak nějak se asi nejedná o druh, který sleduju. Černou komedii mám sice ráda, ale jakmile je to černá anime komedie, většinou se na tu ze záhadných důvodů nemůžu dívat xD
    Navíc obecně jsem teď na anime nějak zanevřela a omezila ho na pár dílů Bleache za týden, takže tak...
    Lory Humble

    OdpovědětVymazat
  2. Anime Durarara! jsem viděla už docela dávno, a když tak o něm čtu, začínám uvažovat o rewatchingu. Strašně se mi totiž líbilo právě tím, že ze začátku nedávalo vůbec žádný smysl, ale všechno se postupně hezky propletlo. A postavy byly samozřejmě taky skvělé. :)

    OdpovědětVymazat

Nezapomeňte nám napsat, jak se vám článek líbil a nechat odkaz na svůj blog :)